Jak rozpoznać fałszywy konkurs?

Dziś na naszym blogu kilka słów na temat ciemniejszej strony konkursowego świata. Okazuje się bowiem, że pewna część konkursów z nagrodami (często bardzo atrakcyjnymi) to przysłowiowa lipa! Jaki jest cel organizowania fałszywych konkursów? Jakie zagrożenia niesie ze sobą branie w nich udziału? Jak takie konkursy rozpoznać? O tym wszystkim piszemy poniżej.

Jak rozpoznać fałszywy konkurs?

Stara prawda mówi, że jeśli coś brzmi zbyt pięknie, aby mogło być prawdziwe to prawdopodobnie tak właśnie jest. W ciągu ostatnich lat fałszywe konkursy i loterie wyrządziły na całym świecie szkody na mieniu liczone w milionach dolarów. Ofiary to zarówno osoby starsze jak i młode – nie ma na to reguły. Przepisy prawa oferują pewne środki zaradcze dla osób, które padają ofiarą tego rodzaju oszustw, ale jak mówi inna sprawdzona prawda – lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto więc poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie.

Po co organizuje się fałszywe konkursy?

Cele jakie stoją za fałszywymi konkursami są różne. Najczęściej spotykane to:

  • Spopularyzowanie danej marki, fanpage lub strony internetowej. Dobrze zorganizowany konkurs z atrakcyjnymi nagrodami to bardzo sprawne narzędzie marketingowe, które może w krótkim czasie pomóc zbudować pokaźną liczbę fanów fanpajdża, powiększyć bazę subskrybentów, spopularyzować nowy brand itd. A jeżeli nagrody w takim konkursie są fikcyjne to jest to narzędzie prawie darmowe. Czysty zysk!
  • Wyłudzanie danych. Na szczęście są to przypadki spotykane rzadziej, ale niosące ze sobą ryzyko poważniejszych konsekwencji. W tego typu fraudach organizatorzy jako warunek udziału w konkursie stawiają podanie wielu informacji na temat uczestnika, które później mogą zostać użyte w złych celach i oczywiście bez wiedzy osoby, która te dane podała. Dane osobowe mogą także zostać sprzedane telemarketerom lub innym osobom zainteresowanym ich pozyskaniem. W skrajnych przypadkach informacje o ofiarach mogą być wykorzystywane do kradzieży tożsamości lub w innych systemach przestępczych.
  • Wyłudzanie pieniędzy. Klasyczny przykład oszustwa konkursowego polega na tym, że ofiara otrzymuje informację, że wygrała nagrodę, jednak aby ją odebrać, musi wypełnić formularz i zwrócić go za drobną opłatą. Powiadomienie może również informować, że dodatkowa opłata zwiększą szanse na wygraną. Jednak po wysłaniu pieniędzy ofiara nigdy nie otrzymują niczego wartościowego.
  • Skłonienie do nieracjonalnych zakupów. Chyba każdy przeciętny Polak posiadający telefon komórkowy, przynajmniej raz w życiu był zapraszamy na przeróżne pokazy garnków, cudownych pościeli, odkurzaczy itd. Aby zaproszenie było bardziej kuszące osoby dzwoniące zwykle informują, że za samo stawienie się na pokazie czeka nagroda gwarantowana. Bardzo wiele osób dawało się nabrać na ten trik i wpadało w sidła speców od sprzedaży, którzy na tych spotkaniach wciskają naiwniakom rzeczy o rzekomo cudownych właściwościach w cenie przekraczającej realną wartość rynkową średnio 5-10 krotnie!

Nosacz łuwaga konkurs śmieszne

Parszywa trzynastka, czyli jak rozpoznać fałszywe konkursy?

Fałszywe konkursy należą na szczęście do mniejszości. Niemniej warto pozostawać czujnym aby uniknąć mniej lub bardziej przykrych konsekwencji, które ze sobą niosą.

Czerwona lampka powinna Ci się zapalać gdy spotkasz się choćby z jednym z wymienionych poniżej 13 przypadków:

1. Nie kojarzysz konkursu

Otrzymujesz powiadomienie o wygranej w konkursie, ale dziwnym trafem w ogóle nie przypominasz sobie abyś brał w nim udział. Najwięksi fani konkurów z nagrodami potrafią wysyłać nawet kilkanaście zgłoszeń dziennie i czasem nie jest łatwo je wszystkie zapamiętać. Niemniej gdy otrzymasz powiadomienie o wygranej w konkursie, którego w ogóle nie kojarzysz to spróbuj odnaleźć jego stronę internetową czy też mailowe lub smsowe potwierdzenie zgłoszenia, a będzie Ci łatwiej rozpoznać czy nie jest to próba oszustwa.

2. Zapłać żeby odebrać nagrodę

Udział w zabawie wiąże się z jakąkolwiek formą odpłatności? Z wyjątkiem loterii typu Lotto, jest to bardzo rzadko stosowana praktyka w legalnych konkursach internetowych i jeśli nie ma ku temu racjonalnych przesłanek to zwykle jest to próba wyciągnięcia Ci z portfela jakiejś miłej sumki.

3. Chcą wiedzieć o Tobie zdecydowanie za dużo

Entuzjazm do wzięcia udziału w zabawie powinien zostać przystopowany jeżeli warunkiem udziału w konkursie jest podanie poufnych danych osobistych (jak np. PESEL czy nr konta bankowego). Jeżeli organizator konkursu prosi Cię o podanie danych osobowych to lepiej upewnij się do czego są one potrzebne i jak będą wykorzystywane. PESELu, numeru dowodu osobistego czy też danych karty kredytowej nie podaje się w takich wypadkach praktycznie nigdy.

4. Kup Pan cegłę

Jeśli w celu odebrania nagrody musisz udać się na spotkanie promocyjne lub handlowe to możesz mieć niemal 100% pewność, że jest to „zasadzka handlowa”, gdzie mistrzowie tego niechlubnego fachu będą próbowali wyciągnąć Ci pieniądze z portfela w białych rękawiczkach.

5. Jeden z wielu

Sprawdź czy powiadomienie, które otrzymałeś, zostało wysłane do wielu osób. Jeżeli wśród adresatów maila o wygranej widzisz większą ilość odbiorców, a nagroda miała być jedna to jest to bardzo mocny argument, aby taką wiadomość zignorować, a najlepiej skasować.

6. Powiadomienie z darmowej poczty

Jeśli otrzymasz powiadomienie o wygranej na e-mail to sprawdź adres z którego nadeszło. Powiadomienie wysyłane z bezpłatnego adresu e-mail, takiego jak Gmail lub poczta WP, jest znakiem ostrzegawczym sugerującym próbę oszustwa. W dzisiejszych czasach nawet małe firmy posiadają wykupione własne domeny i wysyłają pocztę z firmowych maili.

Uważaj także na adresy e-mail, które wyglądają podobnie, ale nie takie same jak oficjalne adresy firm. Dla przykładu „[email protected]” może wyglądać dobrze, dopóki nie zauważysz, że oficjalna nazwa produktu jest pisana przez jedno „m”.

7. Brak regulaminu konkursu

Według polskiego prawa organizator konkursu jest zobowiązany udostępnić jego regulamin, w którym powinny być podane m.in. jego dane, warunki uczestnictwa, nagrody, termin konkursu, sposób wyłaniania zwycięzcy oraz sposobu ogłaszania laureatów. Regulamin taki powinien być łatwo dostępny, więc jeśli nie możesz go odnaleźć to lepiej odpuść sobie udział w takim wydarzeniu.

A jeżeli już go znajdziesz to sprawdź czy nie jest to jakaś lewizna sklecona na szybko na kolanie.

8. Podejrzanie atrakcyjne nagrody

Aby postawić sprawę jasno – w konkursach często można wygrać masę naprawdę atrakcyjnych nagród np. samochody, dużą gotówkę czy nawet nieruchomości. Jeśli jednak nowe BMW chce rozdawać mała drukarnia z Elbląga to coś tu ewidentnie jest nie tak i lepiej omijać takie konkursy z daleka.

9. Dziwny adres URL i strona internetowa organizatora akcji

Sprawdzenie tego elementu to często bardzo skuteczny sposób, aby dowiedzieć się, czy konkurs jest prawdziwy. Weźmy na przykład adres URL konkursu, który jakiś czas temu rzekomo organizował EasyJet. Było to „easyjet.com-air.win”. Chociaż w nazwie znajdziemy „easyjet.com” co sugeruje oficjalny konkurs znanych linii lotniczych, to występujące dalej „-air.win” całkowicie zmieniają postać rzeczy. Oznacza to, że rzeczywista domena witryny to „com-air.win”. Fragment „easyjet” jest subdomeną typu „www”. Mówiąc prościej, moglibyśmy bez problemu skonfigurować „easyjet.fajnekonkursy.pl” w ten sam sposób. To samo można robić z innymi adresami URL.

10. Presja czasowa

Czy powiadomienie o wygranej zawiera w sobie presję na szybką reakcję, zanim stracisz szansę na odebranie nagrody? Jeśli tak, postępuj ostrożnie. Organizatorzy lipnych loterii mają dobry powód, by działać szybko: chcą mieć pewność, że zrealizują swój cel zanim ofiara (choćby pozyskując wiedzę z artykułu takiego jak ten) zorientuje się, że coś jest nie tak. Tylko w niektórych, uzasadnionych przypadkach organizator konkursu może potrzebować szybkiej odpowiedzi. Na przykład, jeśli nagroda to bilety na koncert w najbliższy weekend. Niemniej zawsze powinieneś mieć co najmniej kilka godzin na zbadanie powiadomienia. Jeśli nie ma dobrego uzasadnienia do pośpiechu przy odbiorze nagrody to prawdopodobnie jest to oszustwo.

11. Powiadomienie o wygranej na loterii liczbowej

Dostałeś smsa lub maila o wygranej w loterii Microsoft, Lotto czy Euromillions? Jeśli tak, to nie ekscytuj się nadmiernie, bo niestety to prawie na pewno kolejne oszustwo, a łatwa kasa znowu ominęła Twój adres szerokim łukiem. Po pierwsze, nie wygrywa się na loterii bez zakupu losu. A po drugie loterie tego typu z zasady nie informują o wygranych tylko należy sprawdzić zwycięskie liczby i samemu zgłosić się po ewentualny łup. A powiadomienia o wygranych z zagranicznych loterii to już mistyfikacja szyta naprawdę grubymi nićmi. Loterie zagraniczne mają podobne systemy działania jak loterie krajowe, a ponadto zwykle nielegalne jest sprzedawanie losów na zagraniczne loterie poza granicami danego kraju.

12. Brak personalizacji powiadomienia o wygranej

Gdy komunikat o wygranej odnosi się do Ciebie ogólnym tytułem, takim jak „Drogi zwycięzco” to jest to kolejny mocny znak ostrzegawczy. Wielu oszustów wysyła tysiące fałszywych wiadomości na każdy adres lub numer telefonu, który wpadnie w ich ręce. W większości przypadków nie znają imion ani nazwisk osób, z którymi się kontaktują. Z drugiej strony, legalne loterie zwykle zbierają przynajmniej imiona i nazwiska uczestników, które są używane m.in. w komunikatach wysyłanych do zwycięzców.

13. Błędy gramatyczne i literówki

Czytaj swoje powiadomienie o wygranej dokładnie. Jeśli zauważysz w nim błędy gramatyczne, ortograficzne, stylistyczne lub brakujące słowa to pewnie znów ktoś próbuje zrobić Cię na szaro. To prawda, że każdemu może przydarzyć się niewielki błąd podczas pisania powiadomienia o wygranej, jednak wielokrotne lub rażące błędy nie zdarzają się poważnym firmom praktycznie wcale. Wiele oszustw i prób wyłudzeń ma swoje korzenie za granicą naszego kraju, a osoby, które je konstruują zwykle korzystają z tłumaczy internetowych, które nie są doskonałe. Wynikiem tego pojawiają się w nich liczne błędy lub treść wydaje się być dziwnie sztuczna.

Nie taki diabeł straszny? 

Jak widzisz liczba elementów na które warto zwrócić uwagę przystępując do danego konkursu jest całkiem pokaźna, ale wszystkie mają jeden wspólny mianownik – zdrowy rozsądek. Jeśli go zachowasz to bardzo szybko nauczysz się odsiewać ziarno od plew z dużą skutecznością. Świat konkursów z nagrodami to przestrzeń w której czeka na Ciebie mnóstwo zabawy i korzyści, które możesz zyskać, a kilka czarnych owiec nie powinno Cię zniechęcić do jego odkrywania.

Nowe posty na blogu