Jak wybrać mikrofony dla dzieci na karaoke?

Karaoke to zabawa dla każdego – uwielbiają je zarówno dorośli, jak i dzieci. Jednak potrzeby dotyczące mikrofonu są różne, gdyż dzieci traktują tę zabawę trochę inaczej. Oprócz śpiewu kluczowa jest też dla nich możliwość tańca. Bardzo ważne jest, aby wybrać mikrofon, który spełni te wymagania, będąc wytrzymałym i łatwym do obsługi. Jak jednak wybrać taki sprzęt? Przyjrzyjmy się temu.

[Średnia głosów: 5]
Dziewczynka z mikrofonem dla dzieci

1. Mikrofony – rodzaje mikrofonów

Zanim przejdziemy do mikrofonów zaprojektowanych dla dzieci, warto dowiedzieć się, z jakimi typami mikrofonu możemy się spotkać. Oczywiście dzielą się one na wiele różnych małych podkategorii, ale największym i najbardziej wpływającym na jakość dźwięku, jak i cenę jest podział, który dzieli je na dynamiczne i pojemnościowe. Czym się różnią?

Mikrofony pojemnościowe to rodzaj, który najczęściej spotkamy w zaciszu studia, stąd często zwany jest też mikrofonem studyjnym. Działa on na dość skomplikowanej zasadzie, a jej efektem jest czystość i jakość odbieranego dźwięku. Potrzebują one dodatkowego zasilania, co jest problematyczne, gdy za karaoke chce zabrać się roztańczone dziecko – właśnie dlatego mikrofon dynamiczny będzie lepszym wyborem.

Mikrofony dynamiczne działają na prostej zasadzie wynikającej z nieskomplikowanej budowy. Najważniejszą różnicą pomiędzy mikrofonem dynamicznym a pojemnościowym jest brak potrzeby dodatkowego zasilania w przypadku tego pierwszego. Jakość dźwięku delikatnie na tym cierpi, ale nie znaczy to, że jest słaba – wszystko zależy od wybranego modelu. Poza tym, karaoke ma być formą rozrywki, a nie profesjonalnych nagrywek – szczególnie w przypadku dzieci.

Wiedząc już trochę o podziale mikrofonów, warto przyjrzeć się wersjom dla dzieci. Czym się różnią?

2. Mikrofony dla dzieci – czym się charakteryzują?

Dobry mikrofon dla dzieci będzie się składał z kilku ważnych cech, które warto wymienić i pokrótce opisać.

Co jest ważne w sprzęcie dla najmłodszych?

  • Bezprzewodowość – jest to absolutna konieczność, gdyż dzieci są wulkanem energii, który nie będzie siedział bądź stał w miejscu, gdy leci jego ulubiony utwór z bajki, a on nie może powstrzymać się od śpiewu. Bezkablowa wersja mikrofonu będzie przyczyniała się też do mniejszych problemów z eksploatacją – nie będzie możliwości przerwania kabli.
  • Wytrzymałość – kolejny ważny aspekt, o którym nie można zapomnieć. Mikrofon musi zostać stworzony z wytrzymałych materiałów, które wytrzymają upadki, gdyż w porywie wokalnych emocji, dziecku może ten mikrofon upaść. Bardzo często można się spotkać ze specjalnie zaprojektowanymi mikrofonami dla dzieci, które biorą cechę wytrzymałości za priorytet.
  • Dodatki – dzieciom nie chodzi tylko o czystość swojego głosu. Najważniejsza jest możliwość zabawy, a odpowiednie dodatki w tym pomogą. Mikrofony dla dzieci powinny zostać wyposażone w takie opcje, jak modulacje głosowe, które najmłodszym na śpiewanie poważnym, męskim głosem, jak i zmutowanym tak, że wydaje się postacią z kreskówek.

Jak widać, mikrofon dla dzieci nieco różni się od potrzeb dorosłych. Oczywiście, jeśli tylko chcemy pobawić się w karaoke, a nie jesteśmy pewni, czy dzieci są zainteresowane, na początku można użyć zwykłego sprzętu – nawet mikrofon do komputera będzie dobrą opcją. Gdy podopieczni już się zafascynują śpiewem, wtedy warto pomyśleć o wyposażonym we wszystkie udogodnienia mikrofonie dla dzieci.

Nowe posty na blogu