Jak sprawdzić, kto jest właścicielem mieszkania? Wyjaśniamy!

Poznanie tożsamości właściciela mieszkania, które chcielibyśmy kupić, jest niezwykle istotne. Kupując mieszkanie musimy mieć przecież pewność, że osoba sprzedająca rzeczywiście jest właścicielem danej nieruchomości. W jaki sposób można sprawdzić, kto jest właścicielem danego mieszkania? Na to pytanie szczegółowo odpowiadamy w niniejszym poradniku.

Klucze do mieszkania

1. Poszukiwanie mieszkania – najważniejsze informacje

Każdy, kto przegląda mieszkania na sprzedaż musi zdawać sobie sprawę z tego, że przed zakupieniem jakiejkolwiek nieruchomości trzeba w pierwszej kolejności przeprowadzić wszechstronną analizę rynku. Kwestią szczególnie istotną powinno być porównanie ze sobą jak największej liczby ofert. Dzięki temu mamy pewność, że dane mieszkanie rzeczywiście będzie odpowiadało naszym potrzebom.

Przed podpisaniem umowy i przekazaniem środków warto też koniecznie upewnić się, że sprzedający rzeczywiście jest właścicielem danej nieruchomości. W jaki sposób można to zrobić? Wbrew pozorom nie jest to trudne. W tym celu sprawdza się zapisy z ksiąg wieczystych.

Wszystkie osoby, które poszukują mieszkania, zachęcamy do skorzystania z portalu Nieruchomosci-online.pl. Każdego dnia publikowane są tam dziesiątki ogłoszeń dotyczących sprzedaży mieszkań – zarówno z rynku pierwotnego jak i wtórnego, dlatego każdy znajdzie tam bez trudu ofertę odpowiadającą jego potrzebom.

2. Jak sprawdzić, kto jest właścicielem mieszkania? Należy przejrzeć księgi wieczyste!

Każdorazowo przez podpisaniem umowy dotyczącej przeniesienia własności do mieszkania należy sprawdzić wszelkie zapisy widniejące w księdze wieczystej danego mieszkania. Najistotniejsze dane to oczywiście imię i nazwisko właściciela oraz ewentualne obciążenia i roszczenia ciążące na nieruchomości, którą chcemy kupić.

Aby samodzielnie móc sprawdzić zapisy księgi wieczystej, potrzebny nam będzie jej numer. Na naszą prośbę numer księgi wieczystej powinien podać nam właściciel mieszkania lub pośrednik nieruchomości.

Gdy przejrzymy mieszkania na sprzedaż w Rudzie Śląskiej, może zdarzyć się tak, że dane mieszkanie nie posiada księgi wieczystej. Do takich mieszkań należą te, które znajdują się w blokach spółdzielni mieszkaniowej na gruntach, które nie mają uregulowanego stanu prawnego. Brak księgi wieczystej dotyczy także starych mieszkań z rynku pierwotnego, których właściciele nie zadbali o założenie takiego dokumentu i nie interesowali się dopełnieniem niezbędnych formalności w tym zakresie.

3. Księga wieczysta – gdzie są informacje o właścicielu mieszkania?

Księga wieczysta jest dokumentem szczegółowo opisującym stan prawny danej nieruchomości. Ma on bardzo przejrzystą budowę. Oprócz tego, podział na cztery działy sprawia, że znalezienie wszystkich interesujących nas informacji jest bardzo łatwe.

W dziale I znajdując się informacje takie jak adres, metraż, liczba kondygnacji oraz liczba i rodzaj pomieszczeń. Informacje o właścicielu nieruchomości znajdują się w dziale II. W tym miejscu jest też wskazane, jaka jest podstawa nabycia nieruchomości – może to być wyrok sądu, decyzja administracyjna lub akt notarialny.

Materiał partnera.