Czym się różni konkurs od loterii?

Jeśli bierzesz udział w promocjach, w których można wygrać nagrody, to z pewnością zauważyłeś, że często pojawiają się one pod nazwą loterii lub konkursu. Czy zatem są to pojęcia tożsame i można je stosować wymiennie? Otóż nie! Różnica między nimi jest dosyć istotna i to zarówno w kwestiach formalnych jak i praktycznych. Czym więc jest konkurs, a czym loteria? Wyjaśnimy to w poniższym artykule.

Czym się różni konkurs od loterii baner

Pojęcia konkursu i loterii, są często ze sobą mylone, a co gorsze, nawet używane jak synonimy. Można to zrozumieć w przypadku konsumentów i uczestników tego typu zabaw, natomiast jest to niedopuszczalne, gdy pojęcia te są mylone przez samych organizatorów. Tym bardziej że ich rozróżnienie nie jest trudnym zadaniem. Jeśli zatem zastanawiałeś się, czy konkurs i loteria są synonimami, to wiesz już, że tak nie jest. Natomiast poniżej szczegółowo opisujemy, czym różni się konkurs od loterii.

1. Co to jest konkurs?

Najprościej będzie zacząć od rozróżnienia definicji i wyjaśnienia, czym są konkursy z nagrodami, które możemy spotkać w świecie online oraz offline.

Konkurs jest to przedsięwzięcie, postępowanie lub impreza, o z góry określonych zasadach, mających na celu wyłonienie zwycięzców przez konkursowe jury. Ponadto każdy rzetelnie prowadzony konkurs powinien spełniać określone kryteria i precyzyjnie określać:

  • zadanie konkursowe
  • termin przyjmowania zgłoszeń
  • nagrody do zdobycia
  • zasady przyznawania nagród
  • organizatora wraz z danymi kontaktowymi
  • wymogi odnośnie uczestnictwa

Wszystkie te informacje organizator powinien zawrzeć w łatwo dostępnym regulaminie.

To, co jest jednak bardzo charakterystyczne w kontekście rozróżnienia konkursów od loterii, to forma wyłaniania zwycięzców.

Aby wziąć udział w konkursie, należy wykonać zadanie konkursowe w terminie i na warunkach określonych w regulaminie konkursu. Kiedy ten termin upłynie, następuje wybór laureatów, na podstawie ustalonych wcześniej kryteriów.

Te z kolei możemy podzielić na:

  • Kryteria obiektywne, którymi mogą być np. zebranie największej ilości punktów w grze online, uzyskanie największej liczby głosów internautów, bezbłędne rozwiązanie quizu w najkrótszym czasie itp.
  • Kryteria subiektywne, wśród których często spotkamy np. najładniejszy rysunek, najbardziej kreatywną odpowiedź na pytanie konkursowe, najciekawsze hasło reklamowe itp.

W obu wymienionych przypadkach wyłonienie zwycięzców konkursu, w swych założeniach opiera się więc o wysiłek, jaki został włożony w realizację zadania konkursowego. Faktem jest, że wybór zwycięzców na podstawie kryteriów subiektywnych może budzić pewne kontrowersje (nie każdy zgadza się z wyborem jury), jednak nie jest to wybór losowy.

Zadania konkursowe mogą mieć nawet najprostszą formę, jak np. pozostawienie ciekawego komentarza pod postem konkursowym na profilu social media organizatora. Jest to jednak czynnik, który wraz z wypełnieniem wymogów regulaminowych, decyduje o zwycięstwie.

2. Co to jest loteria?

Czym zatem jest loteria i czym jeszcze różni się od konkursu?

Loteria, to gra losowa, do której można przystąpić przez uzyskanie prawa udziału (np. poprzez nabycie towaru lub usługi), a o zwycięstwie decyduje losowanie. Jest to kluczowa różnica, w zakresie możliwości określenia swoich szans na wygraną w danej zabawie. Przystępując do konkursu, uczestnik może oszacować trudność zadania konkursowego w odniesieniu do swoich słabych i silnych stron. Tymczasem w legalnie i uczciwie prowadzonej loterii uczestnik nie ma żadnego wpływu na zwiększenie swoich szans na zwycięstwo, poza nabyciem większej ilości praw udziału, czyli np. losów. Klasycznym przykładem loterii są gry liczbowe, loterie pieniężne i zakłady wzajemne organizowane przez Totalizator Sportowy.

Co więcej, na organizatorze loterii ciąży sporo więcej wymogów formalnych. Aby móc legalnie przeprowadzić loterię, konieczne jest uzyskanie urzędowego zezwolenia. O wydanie takiego zezwolenia można starać się, składając wniosek w izbie administracji skarbowej, na której obszarze loteria ma być zorganizowana. Wniosek taki powinien zawierać szereg istotnych informacji, takich jak nazwę podmiotu urządzającego loterię, sposób przeprowadzenia loterii, miejsce i termin losowania nagród itp. Czas na rozpatrzenie wniosku to 2 miesiące, a zezwolenie ważne jest przez 2 lata.

Prowadzenie loterii wiąże się także z koniecznością wniesienia urzędowej opłaty równej 10% wartości puli nagród.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie rządowej tu: Jak otrzymać zezwolenie na prowadzenie loterii?

Natomiast najważniejszym dokumentem regulującym specyfikę loterii i obowiązki organizatora na gruncie polskiego prawa jest Ustawa o grach hazardowych zwana potocznie Ustawą hazardową.

3. Kluczowe różnice między konkursem a loterią

Jak widzisz, różnice między loterią a konkursem są bardzo istotne, zarówno z punktu widzenia praktycznego jak i formalnego.

W przypadku konkursu uczestnik ma relatywnie duży wpływ na zwycięstwo. Ba! Można wręcz powiedzieć, że wszystko leży w jego rękach. Im lepiej wykonane będzie zadanie konkursowe, tym większe będą szanse na zdobycie nagrody.

Należy jednak pamiętać, że przy wyborze zwycięzców konkursów, często w grę wchodzi czynnik subiektywizmu. W takim przypadku praca konkursowa najzwyczajniej w świecie musi trafić w gust jury. A jury może być bardzo różne. Bywają to wykwalifikowani w danej dziedzinie eksperci, a innym razem mogą to być po prostu czytelnicy danego bloga, którzy będą oddawali swoje głosy. Czasem niestety można odnieść wrażenie, że werdykt nie był sprawiedliwy i zwyciężyła praca, która na to nie zasłużyła. Generalnie jednak można założyć, że szanse na wygraną zależą od umiejętności i zaangażowania uczestnika.

Tymczasem w odniesieniu do loterii ten czynnik nie ma znaczenia. Nagrody są losowane, a zatem zwycięstwo jest kwestią szczęścia.

Jeszcze jedną istotną różnicą jest koszt udziału. W internecie możemy znaleźć bardzo wiele konkursów, w których udział jest bezpłatny i nie wiąże się z koniecznością nabycia żadnych produktów ani usług.

Tymczasem w przypadku loterii sytuacja wygląda zgoła odmiennie i bardzo rzadko można znaleźć loterie, w których można wziąć udział bez konieczności wydatkowania środków finansowych np. na zakup produktu lub losu.

4. Co jest lepsze — konkurs czy loteria?

Co zatem jest lepsze — konkurs czy loteria?

Z punktu widzenia organizatora, wszystko zależy od celów danego działania marketingowego. Nie ulega wątpliwości, że organizacja konkursu pod wieloma względami jest mniej kłopotliwa, a może wzbudzić podobne, a nieraz nawet większe zainteresowanie uczestników. Jest to zapewne główną przyczyną większej ilości konkursów niż loterii, które możemy znaleźć zarówno w świecie online jak i offline.

Jeśli jednak na problem spojrzymy z punktu widzenia uczestników, to jest to już kwestia indywidualnych preferencji. Część osób woli zdać się na swoje umiejętności i wtedy częściej wybiorą konkurs. Inni zaś lubią ufać swojemu szczęściu lub zwyczajnie nie mają ochoty na wykonywanie konkursowych zadań i dla takich osób lepszym rozwiązaniem będzie loteria.

Najistotniejszy jest jednak fakt, że kiedy znasz już różnice między konkursem a loterią, możesz podjąć decyzję o wzięciu udziału lub organizacji takiego wydarzenia dużo bardziej świadomie.