Czym się różni konkurs od loterii?

Jeśli bierzesz udział w promocjach, w których można wygrać nagrody, to z pewnością zauważyłeś, że często pojawiają się one pod nazwą loterii lub konkursu. Czy to to samo i można te nazwy stosować zamiennie? Otóż nie! Różnica między nimi jest dosyć istotna i ma duży wpływ na to, jak formowana jest lista zwycięzców. Zatem co to jest konkurs, a co loteria? O tym piszemy niżej.

Czym się różni konkurs od loterii baner

1. Co to jest konkurs?

Zacznijmy od rozróżnienia definicji i wyjaśnijmy czym tak naprawdę są konkursy z nagrodami, które możemy spotkać w świecie online oraz offline.

Konkurs jest to przedsięwzięcie, postępowanie lub impreza, o z góry określonych zasadach, mających na celu wyłonienie zwycięzców przez konkursowe jury. Każdy legalnie prowadzony konkurs internetowy musi spełniać określone kryteria prawne takie jak:

  • posiadanie regulaminu
  • określenie terminu przyjmowania zgłoszeń
  • precyzyjne określenie organizatora wraz z danymi kontaktowymi

To co jest jednak najistotniejsze w kontekście rozróżnienia konkursów od loterii, to forma wyłaniania zwycięzcy. Otóż do konkursu należy zgłosić pracę konkursową, a po zakończeniu konkursu, autorzy prac, które jury uzna za najciekawsze są nagradzani. Prace konkursowe mogą mieć nawet najprostszą formę, jak np. komentarz pod postem konkursowym na profilu social media organizatora. Jest to jednak czynnik, który wraz z wypełnieniem wymogów regulaminowych, decyduje o zwycięstwie.

2. Co to jest loteria?

Czym zatem jest loteria?

Loteria, to gra losowa, do której można przystąpić przez nabycie losu, a o zwycięstwie decyduje losowanie, czyli tak naprawdę przypadek. Jest to kluczowa różnica, kiedy zastanawiamy się jakie mamy szanse na wygraną w danej zabawie. W legalnie i uczciwie prowadzonej loterii, uczestnik nie ma żadnego wpływu na zwiększenie swoich szans na zwycięstwo, poza nabyciem większej ilości losów.

3. Co jest lepsze – konkurs czy loteria?

Jak widzisz zatem, różnica między loterią, a konkursem jest bardzo istotna. W przypadku konkursu, masz stosunkowo duży wpływ na to czy otrzymasz nagrodę. Ba! Można wręcz powiedzieć, że wszystko leży w Twoich rękach. Im lepsza będzie Twoja praca konkursowa, tym większe szanse na nagrodę.

Należy jednak zauważyć, że w grę wchodzi tu czynnik subiektywizmu. Twoja praca konkursowa najzwyczajniej w świecie musi trafić w gust jury. A jury może być bardzo różne. Czasem są to wykwalifikowani w danej dziedzinie eksperci, a innym razem czytelnicy danego bloga, którzy będą oddawali swoje głosy. Czasem można więc odnieść wrażenie, że werdykt nie był sprawiedliwy i zwyciężyła praca, która na to nie zasłużyła.

W przypadku loterii, ten czynnik nie ma znaczenia. Zwycięzcy są losowani, a zatem wszystko jest dziełem przypadku.

Czy to lepiej? To już jest kwestia indywidualnych preferencji. Ale kiedy już znasz różnice między konkursem, a loterią, możesz podjąć decyzję o udziale bardziej świadomie.

Nowe posty na blogu