Jak wyczyścić lodówkę i zachować w niej porządek?

Regularnie sprzątasz kuchenne blaty i myjesz piekarnik? Nie zapominaj o lodówce! Powinieneś ją regularnie porządkować, by zniwelować ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych zapachu i szybszego psucia się żywności. Jak zadbać o lodówkę? Sprawdź najlepsze sposoby!

Czyszczenie lodówki w domu

1. Jak często myć lodówkę?

Kiedyś często czyszczenie lodówki było połączone z jej rozmrażaniem. Żeby pozbyć się lodu i szronu, lodówkę należało odłączyć od prądu, a następnie – opróżnić i dokładnie umyć. Sytuacja nieco zmieniła się wraz z pojawieniem się w powszechnej sprzedaży lodówek No Frost. Dzięki nim możesz mieć mniejszą motywację, by regularnie czyścić urządzenie – w końcu na ściankach nie pojawia się szron, a poziom chłodzenia nie ulega zmianie.

Dobrze na stałe wpisać mycie lodówki do harmonogramu sprzątania domu. Na przykład – raz w miesiącu. Powinno to wystarczyć, by zachować urządzenie w odpowiednim stanie!

Regularne porządkowanie lodówki to nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia. W zabrudzonych fragmentach mogą mieć siedliska drobnoustroje, które – w kontakcie z żywnością – mogą być szkodliwe dla zdrowia. Jak myć lodówkę, by się ich pozbyć?

2. Jak myć lodówkę? Najważniejsze kwestie

Czyszczenie lodówki kojarzy się przede wszystkim z dokładnym myciem w środku urządzenia. A to przecież dopiero początek! Zanim przejdziesz do porządków, pamiętaj o wyłączeniu lodówki i wyciągnięciu żywności. Sprzęt odłączony od prądu to większe bezpieczeństwo oraz oszczędność energii.

Zacznij od dokładnego czyszczenia półek. Możesz skorzystać ze specjalnych detergentów lub sięgnąć po domowe sposoby. Możesz skorzystać z wody z delikatnym mydłem – to najprostszy sposób na usunięcie zabrudzeń. Ale oczywiście jest ich więcej! Innymi chętnie wybieranymi połączeniami są woda z octem (proporcje 1:1), sok z cytryny lub soda oczyszczona.

Po umyciu wnętrza, pamiętaj o zadbaniu o czystość frontu lodówki. Szczególnie uważnie przyjrzyj się uszczelkom – to tam lubią gromadzić się bakterie!

Chcesz przy okazji pozbyć się nieprzyjemnych zapachów? Skorzystaj z soku cytryny, który pod tym względem nie ma sobie równych!

3. Jak zachować porządek w lodówce?

Regularne mycie lodówki to ważna sprawa, jednak warto zadbać także o porządek na co dzień. Jak zaprowadzić ład w lodówce? Przede wszystkim – oznaczaj datę otwarcia produktów spożywczych – możesz ją wpisać na wieczku lub skorzystać ze specjalnej naklejki. Dzięki temu, robiąc regularne przeglądy produktów, szybko pozbędziesz się tych, które są już po terminie i potencjalnie mogłyby zanieczyścić wnętrze urządzenia.

Pamiętaj również, by korzystać ze wszystkich możliwości przechowywania, jakie daje ci lodówka. Masz specjalną szufladę na warzywa i owoce? Przechowuj je dokładnie w tym miejscu! W końcu sprzęt został zaprojektowany tak, by móc w nim umieścić różnorodne produkty.

Nie zapominaj też o odpowiednim planowaniu zakupów i nie przechowywaniu dużych ilości jedzenia na zapas – zwłaszcza, jeśli wkrótce planujesz wyjazd. Kreatywnym pomysłem na resztki z lodówki jest przygotowywanie urozmaiconych dań obiadowych, wykorzystujących napoczęte już składniki! W internecie znajdziesz wiele atrakcyjnych przepisów w duchu less waste.

Zastanawiasz się, jaką lodówkę wybrać, łatwo przechowywać wszystkie ulubione produkty spożywcze? Rozejrzyj się po rynku i przeanalizuj poszczególne modele. Sprawdź zwłaszcza świetnie oceniane lodówki Amica w sklepie MediaMarkt!

Materiał partnera.