Jak wyczyścić lodówkę i zachować w niej porządek?
Regularnie sprzątasz kuchenne blaty i myjesz piekarnik? Nie zapominaj o lodówce! Powinieneś ją regularnie porządkować, by zniwelować ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych zapachu i szybszego psucia się żywności. Jak zadbać o lodówkę? Sprawdź najlepsze sposoby!
1. Jak często myć lodówkę?
Kiedyś często czyszczenie lodówki było połączone z jej rozmrażaniem. Żeby pozbyć się lodu i szronu, lodówkę należało odłączyć od prądu, a następnie – opróżnić i dokładnie umyć. Sytuacja nieco zmieniła się wraz z pojawieniem się w powszechnej sprzedaży lodówek No Frost. Dzięki nim możesz mieć mniejszą motywację, by regularnie czyścić urządzenie – w końcu na ściankach nie pojawia się szron, a poziom chłodzenia nie ulega zmianie.
Dobrze na stałe wpisać mycie lodówki do harmonogramu sprzątania domu. Na przykład – raz w miesiącu. Powinno to wystarczyć, by zachować urządzenie w odpowiednim stanie!
Regularne porządkowanie lodówki to nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia. W zabrudzonych fragmentach mogą mieć siedliska drobnoustroje, które – w kontakcie z żywnością – mogą być szkodliwe dla zdrowia. Jak myć lodówkę, by się ich pozbyć?
2. Jak myć lodówkę? Najważniejsze kwestie
Czyszczenie lodówki kojarzy się przede wszystkim z dokładnym myciem w środku urządzenia. A to przecież dopiero początek! Zanim przejdziesz do porządków, pamiętaj o wyłączeniu lodówki i wyciągnięciu żywności. Sprzęt odłączony od prądu to większe bezpieczeństwo oraz oszczędność energii.
Zacznij od dokładnego czyszczenia półek. Możesz skorzystać ze specjalnych detergentów lub sięgnąć po domowe sposoby. Możesz skorzystać z wody z delikatnym mydłem – to najprostszy sposób na usunięcie zabrudzeń. Ale oczywiście jest ich więcej! Innymi chętnie wybieranymi połączeniami są woda z octem (proporcje 1:1), sok z cytryny lub soda oczyszczona.
Po umyciu wnętrza, pamiętaj o zadbaniu o czystość frontu lodówki. Szczególnie uważnie przyjrzyj się uszczelkom – to tam lubią gromadzić się bakterie!
Chcesz przy okazji pozbyć się nieprzyjemnych zapachów? Skorzystaj z soku cytryny, który pod tym względem nie ma sobie równych!
3. Jak zachować porządek w lodówce?
Regularne mycie lodówki to ważna sprawa, jednak warto zadbać także o porządek na co dzień. Jak zaprowadzić ład w lodówce? Przede wszystkim – oznaczaj datę otwarcia produktów spożywczych – możesz ją wpisać na wieczku lub skorzystać ze specjalnej naklejki. Dzięki temu, robiąc regularne przeglądy produktów, szybko pozbędziesz się tych, które są już po terminie i potencjalnie mogłyby zanieczyścić wnętrze urządzenia.
Pamiętaj również, by korzystać ze wszystkich możliwości przechowywania, jakie daje ci lodówka. Masz specjalną szufladę na warzywa i owoce? Przechowuj je dokładnie w tym miejscu! W końcu sprzęt został zaprojektowany tak, by móc w nim umieścić różnorodne produkty.
Nie zapominaj też o odpowiednim planowaniu zakupów i nie przechowywaniu dużych ilości jedzenia na zapas – zwłaszcza, jeśli wkrótce planujesz wyjazd. Kreatywnym pomysłem na resztki z lodówki jest przygotowywanie urozmaiconych dań obiadowych, wykorzystujących napoczęte już składniki! W internecie znajdziesz wiele atrakcyjnych przepisów w duchu less waste.
Zastanawiasz się, jaką lodówkę wybrać, łatwo przechowywać wszystkie ulubione produkty spożywcze? Rozejrzyj się po rynku i przeanalizuj poszczególne modele. Sprawdź zwłaszcza świetnie oceniane lodówki Amica w sklepie MediaMarkt!
Materiał partnera.
Nowe posty na blogu
Podobno nawet te nowe lodówki warto raz na jakiś czas odłączyć od zasilania. Tak mi przynajmniej powiedział sprzedawca w sklepie przy zakupie.
Generalne czyszczenie lodówki tylko zimą, jak można całe jedzenie wystawić na balkon żeby się nie zepsuło.
Wszystko, co mogę wkładam do zmywarki. 2-3 krótkie mycia i wszystko jest mega czyste. W tym czasie myję ścianki, uszczelki i front 😁