Jak zorganizować udany konkurs?

W czasach prymatu mediów społecznościowych i ciągłych zmian algorytmu Google, wysokiej jakości treści powinny odgrywać główną rolę w działaniach praktycznie każdej firmy, która chce wykorzystać Internet jako skuteczny kanał rozwoju. Nie jest jednak tajemnicą, że tworzenie dobrych treści jest czasochłonne i często kosztowne, szczególnie wtedy gdy zlecasz ich tworzenie na zewnątrz. Na szczęście konkursy, szczególnie te oparte na contencie generowanym przez użytkowników, mogą pomóc firmom w skutecznym dotarciu do nowych odbiorców, kreowaniu pozytywnego wizerunku marki, zwiększaniu sprzedaży oraz osiąganiu wielu innych korzyści, które są Świętym Graalem speców od marketingu.

Jak zorganizować udany konkurs?

Dobrze zaprojektowane konkurs od razu odpowiada użytkownikowi na podstawowe pytanie: „Co dobrego jest tu dla mnie?”. I na to pytanie musisz odpowiedzieć natychmiast. Poprzez nagrody pieniężne, towary, bezpłatną usługę, czy choćby uznanie, możesz zachęcić konkursowiczów, aby pomogli Ci wygenerować oryginalną treść czy też wykazywali się innymi aktywnościami pomagającymi rozwijać Twój biznes.

Na przykład jeśli Twój konkurs wymaga od ludzi przesyłania zdjęć lub haseł, prawdopodobnie duża liczba uczestników będzie je promować w swoich prywatnych kanałach społecznościowych, szczególnie wtedy gdy konkurs wymaga głosowania, aby wyłonić zdobywców nagród. A gdy uczestnicy udostępniają takie treści na Facebooku, Instagramie czy też WhatsUpie, jest to milczące osobiste poparcie dla Twojej marki.

Istnieje wiele sposobów przeprowadzania konkursów w internecie, jednak nie każdy z nich jest dobry i przyniesie Ci oczekiwany efekt. Jeżeli jednak zrobisz to dobrze, to może Ci to pomóc zbudować markę, a także długoterminowe relacje z odbiorcami i klientami.

1. Cel konkursu

Istnieje wiele celów, które możesz wyznaczyć dla swojego konkursu. Najlepiej jednak by był to cel łatwo mierzalny, co pozwoli Ci łatwo określić, które konkursy działały, a które nie.

Statystyki które można zmierzyć to na przykład:

 • zapisy na newsletter
 • lajki na Facebooku
 • retweety
 • nadesłane zdjęcia
 • zgłoszenia prac pisemnych
 • zgłoszone wideo
 • pozyskane linki
 • wzrost ruchu na stronie internetowej
 • sprzedaż

Zwykle najbardziej kuszącym jest postawienie jako celu sprzedaży. Zwykle jednak uczestnicy są zainteresowani zdobyciem nagrody, ale niezbyt chętnie jako warunek przyjmują dokonanie zakupu. Dlatego lepiej skupić się na perspektywie długoterminowej. Spójrz na swój konkurs jak na sposób na budowanie relacji z użytkownikami, którzy mogą w przyszłości stać się lojalnymi klientami.

Dobrym pomysłem może być zachęcanie do przesyłania oryginalnych treści. Dobra treść w internecie jest ciągle kluczem do zdobywania lepszych pozycji w Google oraz zainteresowania w mediach społecznościowych. Zatem zamiast próbować sfinalizować kilka szybkich transakcji, lepiej jest wykorzystać konkurs do budowania cyfrowego zasięgu i poszerzania grona fanów.

Kreskówka zapracowany człowiek śmieszne

2. Określ parametry konkursu

Podstawowym parametrem konkursów opartych na treści jest tworzenie i przesyłanie oryginalnego contentu jako warunku uczestnictwa.

Na początek spróbuj powiązać treść z Twoją firmą. W ten sposób wszystkie zgłoszenia będą mniej lub bardziej ściśle wiązały się z tym co oferujesz swoim klientom.

Ponadto określ typ treści, którą chcesz gromadzić: tekst, obrazy czy wideo?

Jeżeli wybierzesz tekst, to na przykład możesz poprosić użytkowników o przesłanie 400 słów na temat doświadczenia, jakie mieli z Twoim produktem. Pamiętaj jednak, że zbyt wysokie wymagania mogą zniechęcać potencjalnych konkursowiczów do udziału w konkursie. Dobrym pomysłem może być zatem np. konkurs polegający na pozostawienia kreatywnej opinii o produkcie bez podawania wymogu jej długości.

Jeśli zdecydujesz się na wideo, to raczej postaw na prostotę (chyba, że istnieją konkretne przesłanki, aby zrobić inaczej). Pomysłów na motyw przewodni takiego konkursu może być mnóstwo. Możesz np. zachęcić uczestników, aby wypowiedzieli się o Twojej marce lub produkcie przed kamerą i nadsyłali takie filmy.

Jeżeli jednak postawisz na prostszą formę, którą są zdjęcia, to możesz, dla przykładu, poprosić uczestników o przesłanie zdjęcia podczas używania produktu Twojej firmy lub działania z nim związanego.

Pamiętaj, że oryginalne obrazy i filmy mogą być traktowane preferencyjnie przez wyszukiwarki. Biorąc pod uwagę zwiększony nacisk Google’a na wyświetlanie multimediów w wynikach wyszukiwania, możemy z dużym prawdopodobieństwem obstawiać, że ten trend szybko się nie zmieni.

Ponadto możesz publikować swoje własne filmy związane z daną akcją na YouTube, Vimeo i innych witrynach wideo, aby zwiększyć ruch w konkursie. Podobnie możesz przesyłać zdjęcia do witryn takich jak Facebook, Pinterest czy Instagram w celu zwiększania zasięgu promocji.

3. Dane osobowe

Organizując konkurs musisz także zastanowić się jaki zakres danych uczestnicy będą musieli podać, aby móc wziąć w nim udział. Najczęstsze wymagania obejmują imię, nazwisko i adres e-mail. Czasami również adres, nr telefonu i dane demograficzne. O ile kusząca może być chęć do zbierania wielu danych o uczestnikach, aby później precyzyjnie dobierać do nich swoje przekazy marketingowe, o tyle musisz pamiętać, że może to się spotkać z oporem potencjalnych uczestników. W dzisiejszych czasach mało kto chętnie dzieli się dużą ilością swoich danych osobowych. Jeśli więc chcesz to robić, to daj ku temu wystarczająco dobry powód (zwykle w formie atrakcyjnej nagrody lub wyjątkowo ciekawie skonstruowanej akcji promocyjnej).

Przy zbieraniu danych osobowych pamiętaj też o spełnieniu wszystkich wymagań prawnych:

 • odpowiednim oflagowaniu formularzy – wymagane i opcjonalne
 • linku do regulaminu (wraz z polityką prywatności)
 • obowiązkach narzucanych przez RODO

4. Ramy czasowe

Określ datę rozpoczęcia i zakończenia konkursu. Nie ma uniwersalnej zasady dotyczącej zalecanej długości trwania konkursu. Warto jednak pamiętać, że zbyt rozległe ramy czasowe mogą promować kunktatorstwo, powodując mniej zgłoszeń i utratę emocji. I odwrotnie, krótsze konkursy mogą skutkować niższą jakością zgłoszeń, ponieważ uczestnicy mają mniej czasu na przygotowanie prac i ciekawych odpowiedzi, a do innych wiadomość o konkursie po prostu nie zdąży dotrzeć.

Generalnie uważa się, że okres od jednego do trzech tygodni w większości przypadków będzie optymalnym rozwiązaniem.

5. Nagrody

Ufundowana nagroda, jest w zdecydowanej większości przypadków głównym magnesem zachęcającym do uczestnictwa. Musisz więc zaoferować coś, co przykuje uwagę i będzie atrakcyjne dla użytkowników Twojego serwisu. Dodatkowo możesz spróbować powiązać nagrodę z produktami lub usługami, które oferuje Twoja firma. I tak np. sklep z zegarkami może zaoferować jako nagrodę ciekawy zegarek, a restauracja voucher na kolację dla całej rodziny.

Kreskówkowe postacie - elementy układanki

6. Zoptymalizuj treść pod wyszukiwarki

Zadbaj aby Twój konkurs był „przyjazny dla wyszukiwarek”, szczególnie jeśli kluczowym wskaźnikiem sukcesu Twojego konkursu ma być wygenerowany ruch.

Ponieważ Google ciągle szuka świeżych treści i linków, powinieneś prowadzić konkurs w swojej głównej witrynie, a nie w oddzielnej domenie lub mini-witrynie innej firmy. W ten sposób treść i linki generowane przez konkurs pomogą w budowaniu autorytetu Twojej witryny, a w konsekwencji przyczynią się do jej awansu w rankingach wyszukiwania.

Ponadto, podobnie jak w przypadku każdej tworzonej przez Ciebie treści, używaj słów kluczowych na które chcesz się pozycjonować. Dodatkowo spróbuj w naturalny sposób uwzględnić wybrane słowa kluczowe w danych Meta, szczególnie w tagach tytułu i opisu.

Daj użytkownikom możliwość łatwego udostępnienia swojego konkursu za pomocą przycisków społecznościowych. Otrzymasz nie tylko dodatkową promocję za pośrednictwem odpowiednich ekosystemów społecznych, ale także zbierzesz nowe linki, gdy ludzie uznają Twój konkurs za wystarczająco atrakcyjny.

Możesz użyć też bardziej zaawansowanych technik SEO takich jak odpowiednia struktura linków wewnętrznych czy też wybór metody kodowania strony. Im więcej uwagi poświęcisz temu zagadnieniu tym większa będzie Twoja szansa na znalezienie uznania w oczach Google. Pamiętaj jednak, że najważniejsza jest sama treść konkursu i jego popularność wśród odbiorców. Jest to najlepszy gwarant wzrostu ruchu w sieci wyszukiwania.

7. Jak wypromować konkurs internetowy?

Konkursy są świetną zabawą dla marketingowców, ponieważ nadają się do różnych form promocji, od e-maila po wyszukiwanie organiczne.

Podobnie jak w przypadku każdego wydarzenia marketingowego, potrzebujesz planu, który pozwoli Ci w skuteczny sposób zainteresować szerszą audiencje Twoim konkursem. Poniżej znajduje się lista kanałów i możliwości, których możesz do tego celu użyć:

 • E-mail – wyślij mailing do istniejącej bazy użytkowników z nagrodą w temacie, np. „Twoja szansa na wygranie nowego iPhona”. Postaraj się, aby treść maila przykuwała oko i była atrakcyjna wizualnie.
 • Bannery reklamowe – chociaż współczynniki klikalności banerów są zazwyczaj niskie, to zastosowanie pomysłowej kreacji ciągle może przynieść dobre efekty. Ponadto możesz umieścić bannery w swojej własnej witrynie, które przekierowują użytkowników na stronę zgłoszenia do konkursu.
 • Wpis na blogu – jeśli prowadzisz blog to napisz post opisujący szczegóły konkursu.
 • Informacja prasowa – informacje prasowe wydają się powoli odchodzić do lamusa, jednak ogłaszanie ich całkowitego upadku wydaje się być zdecydowanie zbyt wczesne. Jeśli masz dobrze skonstruowany konkurs, rozważ jego promowanie np. w lokalnej prasie.
 • Fora – fora to świetne narzędzie do uskutecznienia marketingu szeptanego. Pamiętaj jednak, aby nie zachowywać się jak typowy spamer, bo w najlepszym wypadku zostaniesz szybko zbanowany przez administratorów, a w najgorszym będzie to skutkowało rujnowaniem opinii o Twojej firmie w oczach użytkowników.
 • Katalogi konkursowe – Istnieje wiele agregatorów konkursów, które mogą pomóc promować Twój konkurs. Chcesz promować się w naszym serwisie? Zajrzyj tu: Współpraca
 • Kampanie linków sponsorowanych (np. Google Ads) – jeśli masz wystarczająco duży budżet, to kampania PPC może być skutecznym sposobem na przekazanie informacji o konkursie. Jednak kampanie PPC są ogólnie drogie, więc jeśli nie jesteś przygotowany technicznie lub finansowo do takiej inwestycji, to szukaj bardziej organicznych sposobów promocji.
 • Media społecznościowe – jeśli Twoja firma cieszy się dużą popularnością na stronach takich jak Facebook, Twitter, Instagram czy YouTube to może to być niezwykle skuteczny sposób na rozreklamowanie Twojego konkursu. Powinieneś jednak rozważnie dobierać kanały, z których korzystasz, do rodzaju treści, które wygeneruje Twój konkurs. Obrazy są idealne na Pinterest czy Instagrama, a tekst (taki jak wypełnianie pustych miejsc lub konkurs oparty na ciekawostkach) może dobrze działać na Twitterze.
 • Bloggerzy – utwórz listę blogerów, którzy działają w twojej niszy lub mogą być zainteresowani konkursem i spróbuj do nich dotrzeć przez e-mail i / lub telefon.

Korzystaj z powyższych źródeł promocji z rozwagą. Próbujesz zbudować swoją markę, a nieprzemyślane działania mogą jej bardziej zaszkodzić niż pomóc. Nigdy nie spamuj ani nie nadużywaj konkretnego kanału z żaden inny sposób, aby nie frustrować jego użytkowników. Podstawowy cel Twojego konkursu polega na budowaniu długoterminowych relacji z konsumentami i miej to zawsze z tyłu głowy.

8. Wybierz zwycięzcę

Istnieje wiele metod wyłaniania zwycięzcy konkursu. Jednym z popularnych sposobów jest wybranie komisji z pracowników własnej firmy, aby mieć kontrolę nad całym procesem.

Inną metodą jest określenie obiektywnej miary, która będzie decydowała o zwycięstwie. Może to być np. zebranie największej ilości lajków pod opublikowanym przez uczestnika zdjęciu na Facebooku. Korzystając z kanałów społecznościowych, możesz także uruchomić konkurs z widżetem do głosowania.

Inną strategią jest zaangażowanie jako sędziów „gwiazd”. Zaproś osoby z autorytetem w swojej przestrzeni (influencer, celebryta itp.), aby wyłoniły zwycięzcę według własnego uznania. Korzystając z tej metody, kojarzysz swoją firmę z jurorem, który jest znaną osobą. Taki juror zwykle pomoże Ci też promować konkurs za pośrednictwem własnego bloga i mediów społecznościowych, choć pewnie nie będzie to darmowa usługa.

9. Powiadom zwycięzcę o wygranej

Powiadomienie zwycięzcy o wygranej może być kolejnym skutecznym sposobem na zwiększenie pozytywnego szumu wokół marki. Jeżeli nagroda jest ponadprzeciętnie atrakcyjna to zamiast zwykłej wiadomości e-mail o wygranej, zastanów się nad napisaniem całego posta na blogu lub przeprowadzeniem wywiadu wideo ze zwycięzcą i umieszczeniem go na swoim blogu i na kanale YouTube. W wywiadzie możesz porozmawiać ze zwycięzcą na temat jego zgłoszenia, skąd wziął pomysł na zwycięską pracę (oczywiście o ile takie było kryterium jego wyboru), czy też w jaki sposób planuje wykorzystać nagrodę.

Ponadto korzystaj z mediów społecznościowych, aby rozpowszechniać te informacje. Tweetuj o tym i umieść zajawkę na Facebooku, który prowadzi do Twojej witryny.

10. Podsumowanie

Internet jest znakomitym narzędziem do promowania ciekawych treści, a ich tworzenie i udostępnianie jest obowiązkiem każdej firmy, która chce skutecznie zarządzać swoją działalnością online. Tworzenie dobrych treści jest jednak trudne i czasochłonne. Konkursy są tu znakomitym rozwiązaniem ponieważ mogą służyć jako skuteczny motywator do tworzenia ciekawych materiałów dla konkursowiczów lub też być ciekawą treścią same w sobie.

Dobrze zaprojektowany i wypromowany konkurs może Ci przynieść masę korzyści w relacji z klientami i innymi osobami, choćby potencjalnie zainteresowanymi Twoja marką. Podejdź więc do tego zadania z rozwagą, a pozytywne efekty mogą przekroczyć Twoje najśmielsze oczekiwania.

Nowe posty na blogu