Loteria Eurojackpot w pigułce

Loteria Eurojackpot zwana też popularnie „Euro dżek” to jedna z dwóch największych loterii w Europie, która od 2017 roku dostępna jest także w Polsce. Chociaż sam udział w loterii jest relatywnie drogi, to wygrane w Eurojackpot należą do rekordowych i potrafią rozpalić wyobraźnie graczy do czerwoności. Dlatego postanowiliśmy przybliżyć Ci nieco zasady tej loterii. Gdzie i jak grać, kiedy odbywają się losowania, stopnie wygranych, Eurojackpot online – te wszystkie informacje znajdziecie w poniższym artykule.

Loteria Eurojackpot w pigułce

Można stwierdzić, że loteria Eurojackpot czyli popularny Euro Dzek jest grą liczbową stworzoną na miarę najśmielszych marzeń graczy w jednoczącej się Europie. Gra ta wystartowała w marcu 2012 roku i początkowo była dostępna jedynie w 14 państwach, do których należały: Chorwacja, Dania, Estonia, Finlandia, Hiszpania, Holandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Słowenia, Szwecja i Włochy. Z czasem do szału Eurojackpot przyłączyły się również Czechy, Węgry, Słowacja, a także Polska.

W zakładach mogą brać mieszkańcy i obywatele wyżej wymienionych państw oraz osoby przebywające na ich terytorium w chwili zakupu kuponu.

Co najbardziej istotne dla graczy – każdy kupon Eurojackpot waży tyle samo, czyli niezależnie od kraju w którym wyślesz kupon, wszędzie masz taką samą szansę na wygraną.

Pojedynczy zakład Eurojackpot w Polsce kosztuje 12,50 zł, a więc sporo drożej niż większość loterii dostępnych na polskim rynku gier losowych. Dzięki temu jednak w puli są tak wysokie wygrane.

1. Eurojackpot wygrane

W każdym losowaniu Eurojackpot minimalna gwarantowana pula na wygrane pierwszego stopnia wynosi 10 000 000 euro. Oznacza to, że taka kwota zostanie podzielona między wszystkie zwycięskie kupony.

Czyli np. jeżeli zwycięskich kuponów będzie 10, to każdy ze szczęśliwców otrzyma po 1 000 000 Euro. Przy obecnym kursie będzie to grubo ponad 4 miliony złotych.

Z kolei maksymalna główna wygrana w Eurojackpot może osiągnąć nawet 90 000 000 euro, czyli ponad 360 000 000 złotych i takie wygrane padły już w całej historii losowań kilkukrotnie.

W Polsce dla celów promocyjnych wartość ta została określona na 375 000 000 złotych, ale faktyczna wygrana jest uzależniona od aktualnego kursu złotówki do euro. Chociaż gracze w Polsce w wypadku wygranej przewyższającej 10 000 000 euro mogą wybierać, w której z tych dwóch walut chcą wypłacić wygraną.

2. Stopnie wygranych

W grze występuje aż 12 stopni wygranych. Pula na wygrane dzielona jest na poszczególne stopnie według poniższego podziału procentowego:

Stopień wygranejIlość trafionych z 50 liczbIlość trafionych z 10 liczbPodział puli na wygrane
I5236,0%
II518,5%
III503,0%
IV421,0%
V410,9%
VI400,7%
VII320,6%
VIII223,1%
IX313,0%
X304,3%
XI127,8%
XII2119,1%
Fundusz gwarancyjny12%

Podana tabela pokazuje jak dzielona jest zebrana pula pieniędzy w danym losowaniu pomiędzy zwycięzców. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że na największą wygraną mogą liczyć szczęściarze, którzy trafili nagrodę I stopnia (36,0% w puli), ale zaraz po nich są to zwycięzcy XII stopnia (19,1% z puli, czyli druga wielkość procentowa w tabeli).

Jednak aby dobrze szacować wygrane należy też wziąć pod uwagę ilu będzie zwycięzców danego stopnia. A rachunek prawdopodobieństwa wskazuje, że zdecydowanie najwięcej będzie ich właśnie na poziomie XII. Stąd pula z tego poziomu będzie podzielona na największą ilość osób, a skutkiem tego wygrana przypadająca na pojedynczego gracza finalnie będzie najniższa.

Na wygrane przeznacza się co najmniej 50% stawek wpłaconych przez graczy na udział w danym losowaniu loterii. Jest to pula wspólna dla wszystkich krajów biorących udział w loterii.

Innymi słowy, połowa pieniędzy, które gracze postawią na zakłady przed danym losowaniem, idzie później do podziału na wygrane między graczy według wzorca z powyższej tabeli. Reszta środków wędruje na budżet marketingowy, utrzymanie infrastruktury, wypłaty dla pracowników i oczywiście zysk organizatorów loterii.

3. Losowanie

Pojedynczy zakład Eurojackpot kosztuje 2 euro (w Polsce 12,50 zł). Prawdopodobieństwo trafienia wygranej pierwszego stopnia wynosi 1 do 95 344 200. Dla porównania prawdopodobieństwo trafienia głównej wygranej w Lotto wynosi 1 do 13 983 816, a więc jest prawie 7 razy wyższe.

Losowania Eurojackpot są przeprowadzane w Helsinkach i odbywają się w każdy piątek od godziny 20:00 do 21:00. Zamknięcie sprzedaży na udział w losowaniu w dniu losowania następuje o godzinie 19:00.

Transmisję z losowania możesz śledzić na stronie internetowej Lotto pod adresem www.lotto.pl/eurojackpot/losowania-eurojackpot

Wyniki losowania publikowane są na stronie internetowej Lotto oraz w kolekturach stacjonarnych.

4. Kupon Eurojackpot

Kupon Eurojackpot, zarówno w wersji online, jak i w wersji dostępnej stacjonarnie, daje te same warianty obstawiania. Pola do zakreślenia podzielone są na dwie części:

  • 5 z 50 liczb
  • 2 z 10 liczb (tzw. euronumerów)

Aby kupon Eurojackpot był wypełniony prawidłowo musisz wytypować liczby w obu częściach.

Jeżeli nie chcesz typować liczb samodzielnie to możesz grać na chybił trafił i wtedy numery na kuponie zostaną automatycznie wygenerowane przez komputer.

Zakupiony w kolekturze kupon jest ważny w kraju zakupu, co oznacza, że jeżeli kupiłeś go w Polsce to ewentualną wygraną należy odebrać także w Polsce.

Biorąc pod uwagę ilość losowań w których Twój kupon weźmie udział do wyboru masz:

  • zakład zawarty na jedno losowanie
  • gra na wiele losowań (w punkcie stacjonarnym maksymalnie 4)
  • subskrypcja kuponu, który bierze udział w kolejnych losowaniach do momentu wyłączenia subskrypcji lub wyczerpania środków dostępnych na koncie gracza online

Kupon Eurojackpot przykład

5. Eurojackpot online

Zakład Eurojackpot w Polsce można zawrzeć zarówno w punktach stacjonarnych jak i online.

Stacjonarnie możesz to zrobić w dowolnej kolekturze Lotto, natomiast w Eurojackpot online zagrasz na www.lotto.pl

Aby zagrać online musisz jednak najpierw się zarejestrować i wypełnić dosyć rozbudowany formularz, w którym zbieranych jest wiele wrażliwych danych (np. PESEL i nr dowodu osobistego), które mają dać gwarancję, że zakłady zawierają wyłącznie osoby pełnoletnie.

Koszt pojedynczego zakładu Eurojackpot online jest taka sama jak koszt zakładu postawionego w punkcie stacjonarnym i w Polsce wynosi 12,50 zł.

Grając przez internet, w razie wygranej otrzymasz powiadomienie, a każda wygrana kwota niższa niż 2280 zł zostanie automatycznie przypisana do Twojego konta gracza z którego zawarłeś zakład. Jeżeli chcesz możesz przelać ją na swój rachunek bankowy lub przeznaczyć na dalszą grę.

Jeżeli wygrasz więcej niż 2280 zł to po odbiór nagrody musisz pofatygować się do jednego z 17 Oddziałów Totalizatora Sportowego w Polsce (nie są to kolektury).