Sylwestrowy konkurs SMS bez szans na wygraną!

Konkursy i loterie SMS, które wymagają od uczestnika wysłania płatnej wiadomości, od dawna wzbudzają wiele kontrowersji. Do ich nienajlepszej opinii z pewnością przyczyniła się fala fałszywych wiadomości o rzekomej wygranej, która w ostatnich latach przelała się przez nasz kraj. Jakby tego było mało, prezes UOKiK zdecydował się postawić zarzuty Telewizji Polsat i spółce Teleaudio Dwa w sprawie SMS-owego konkursu sylwestrowego 2021. Okazuje się bowiem, że jeśli wysłałeś tylko jeden SMS zgłoszeniowy do tej zabawy, to Twoje szanse na zdobycie nagrody były równe… zeru.

SMS kobieta z telefonem

Wszyscy Ci, którzy mieli wątpliwości co do uczciwości przebiegu sylwestrowych konkursów SMS mieli przynajmniej częściowo rację.

Jak informuje biuro prasowe UOKiK – Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił zarzuty Telewizji Polsat i spółce Teleaudio Dwa, dotyczące organizacji SMS-owego konkursu sylwestrowego.

Zarzuty te dotyczą konkursu reklamowanego podczas gali sylwestrowej 2022 transmitowanej przez telewizję Polsat.

Co wzbudziło wątpliwości prezesa UOKiK, że postanowił wytoczyć tak ciężkie działa?

Z uzasadnienia, możemy dowiedzieć się, że organizatorzy konkursu mogli wprowadzić uczestników w błąd co do zasad, kosztów uczestnictwa, przebiegu oraz realnych możliwości zdobycia nagród. Innymi słowy – przejrzystość organizacji tego konkursu pozostawiała wiele do życzenia i można odnieść wrażenie, że organizatorzy za bardzo chcieli wykorzystać szampańskie nastroje osób oglądających zabawę sylwestrową.

1. Jak wyglądał przebieg konkursu?

Podczas transmisji Sylwestra 2021 w Telewizji Polsat, na ekranie pojawiała się informacja o możliwości wzięcia udziału w SMS-owym konkursie, w którym do wygrania było 100 000 zł, samochód osobowy oraz szereg nagród dodatkowych.

Wśród zachęt do udziału wygłaszanych przez prowadzących sylwestrową galę można było usłyszeć m.in.:

  • „wystarczy, że wyślecie SMS o treści SYLWESTER pod numer 7370”
  • „dzisiaj gracie o jeden z tych czterech eleganckich samochodów”
  • „dzisiaj wieczorem dzwonimy wyłącznie do zwycięzców”

Komunikaty zachęcające do wysłania odpłatnego zgłoszenia pojawiały się także u dołu ekranu, wraz z mało klarownie wyglądającym dopiskiem o treści „Reg.txt.str.463”. Co on oznaczał? O Tym później.

2. Nic nie wygrasz i co nam zrobisz?

Koszt wysłania pojedynczej wiadomości SMS wynosił 3,69 zł. Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach jest to niezbyt wygórowana cena, za możliwość wygrania tak atrakcyjnych nagród. Problem w tym, że wysłanie pojedynczej wiadomości nie umożliwiało udziału w grze o przewidziane nagrody, lecz miało jedynie charakter zgłoszeniowy – jakkolwiek to rozumieć.

Dopiero wysłanie kolejnych płatnych SMS-ów dawało taką możliwość.

Jakby tego było mało, wygranie nagród głównych nie było możliwe w noc sylwestrową, a dopiero 5 stycznia 2022, po wysłaniu czwartej odpłatnej wiadomości.  Cała zabawa kosztowała zatem potencjalnego uczestnika 14,76 zł, a nie 3,69 zł, co trzeba przyznać, jest już bardzo istotną różnicą.

A co oznaczał wspomniany wcześniej zapis „Reg.txt.str.463” pojawiający się u dołu ekranu? Była to informacja, gdzie można znaleźć treść regulaminu, w którym opisane zostały szczegółowe zasady całej zabawy.

Jaka kara grozi organizatorom za taką formę przeprowadzenia zabawy sylwestrowej? Maksymalnie może być to 10 proc. rocznego obrotu. Zestawiając tą wartość z przychodami Polsatu w 2021 roku, w realnych pieniądzach wychodzi to około 160 mln zł.

Trudno oczekiwać, aby UOKiK zdecydował się w tym przypadku na zasądzenie maksymalnego wymiaru kary, jednak miejmy nadzieję, że będzie ona na tyle dotkliwa, aby kolejni organizatorzy podobnych konkursów i loterii dobrze się zastanowili nad ich formą i zasadami.