Sekret psychologii wygrywania: jak psychika wpływa na wygrywanie konkursów

Każdy fan konkursów internetowych chciałby wygrywać częściej i zdobywać coraz ciekawsze nagrody. Niezależnie od tego, czy jest to loteria, konkurs kreatywny czy też udział w teleturnieju, nastawienie umysłu ma bardzo istotny wpływ na nasze szanse na zwycięstwo. Odkryj 7 tajemnic psychologii wygrywania, które są kluczem do częstszego zdobywania nagród.

Wszystko masz w głowie czyli psychologia wygrywania konkursów

Nie ulega wątpliwości, że regularne wygrywanie konkursów jest w większej mierze kwestią wypracowania konkretnego zestawu umiejętności, niż zwykłego szczęścia. Dlatego warto stale podnosić swoje kwalifikacje i jeśli lubisz brać udział np. w konkursach fotograficznych, to poszerzaj swoją wiedzę z tego obszaru, a następnie próbuj, testuj i na różne sposoby kombinuj z nowymi rozwiązaniami. W ten sposób wypracujesz swój warsztat, a w konsekwencji Twoje prace konkursowe będą się stawały coraz lepsze.

Bardzo istotnym elementem w całym procesie będzie też Twoje nastawienie psychiczne do udziału w konkursach. Odpowiedni stan umysłu i przestawienie swojego myślenia na mentalność zwycięzcy mają kluczowe znaczenie.

Jak to zrobić?

Przeczytaj, przeanalizuj i wprowadź do swojej rutyny poniższe punkty. W ten sposób staniesz się bardziej świadomy swoich emocji i procesów intelektualnych, które Ci towarzyszą, a w konsekwencji łatwiej będzie Ci je kontrolować. Zbuduj w sobie metodyczne nastawienie na wygrywanie i obserwuj efekty, które osiągasz w postaci większej efektywności w tworzeniu ciekawych prac konkursowych oraz zdobywaniu nagród.

1. Wizualizacja sukcesu

Jeden z polskich premierów lat dwutysięcznych zwykł mawiać, że nie startuje w zawodach, których nie jest w stanie wygrać. Bez względu na ocenę jego dorobku politycznego, należy obiektywnie uznać, że sięgnięcie po posadę premiera dużego europejskiego kraju, można wpisać na listę imponujących sukcesów. Z pewnością jednak, nie miałby na to większych szans bez mentalności zwycięzcy i pewności tego co chce osiągnąć.

Zatem Ty też zacznij aktywnie wizualizować swój sukces. Przystępując do danego konkursu czy promocji, wyobrażaj sobie jak smakuje zwycięstwo. Wizualizacja sukcesu podbuduje Twoją wiarę we własne umiejętności i zwiększy pewność siebie. Wyobrażaj sobie poszczególne elementy, które doprowadzą Cię do zwycięstwa. Twórz pełen obraz sukcesu, który ukierunkuje Twój umysł w jedynym sensownym kierunku – startujesz po to, żeby wygrać!

2. Kontroluj przepływ myśli

Twój umysł ma ogromną moc sprawczą, ale ma też naturalną skłonność do generowania wielu scenariuszy rozwoju danej sytuacji. Często są to scenariusze negatywne, które wynikają z wykształconych w procesie ewolucji mechanizmów przetrwania i przewidywania zagrożeń, które mogą nam zaszkodzić. Nasza wyobraźnia podsuwa nam opcje złego rozwoju wypadku, abyśmy mogli im zapobiegać lub ich uniknąć.

W przypadku rozrywki, którą jest udział w konkursach internetowych, nadmiar analizy takich scenariuszy nie jest Ci jednak potrzebny i może działać kontrproduktywnie redukując pewność siebie.

Koncentruj się zatem bardziej na pozytywnych rozważaniach, wierząc w swoje szanse na wygraną. Unikaj negatywnych myśli i nadmiaru nieuzasadnionych wątpliwości, ponieważ mogą one osłabić Twoją wolę do działania i wpływać na Twoje wyniki.

3. Zbuduj pewność siebie

Budowanie wiary we własne możliwości, jest bardzo istotne nie tylko z perspektywy zdobywania konkursowych nagród, ale ogólnego powodzenia w życiu. Wzmocnij swoją pewność siebie przypominając sobie wcześniejsze sukcesy i osiągnięcia. Mogą to być dziedziny zupełnie nie powiązane z konkursami czy loteriami, ale potwierdzające fakt, że jesteś w stanie osiągać postawione cele.

Zacznij od małych rzeczy, wszak nie od razu Kraków zbudowano. Każdy mały kroczek we właściwą stronę, zbliża Cię do końcowego sukcesu i podnosi wiarę we własne możliwości.

4. Skoncentruj się na procesie, nie tylko na wyniku

Zamiast skupiać swoje myśli jedynie na nagrodzie, skup się na procesie i czerp radość z uczestnictwa w konkursie. Koncentrując się na przyjemności płynącej z angażowania się w konkurs, możesz osiągnąć lepsze rezultaty. Ciągle pamiętaj o tym, że kluczem do zwycięstwa jest przygotowanie świetnej pracy konkursowej, więc nie twórz jej „na hurrra!” tylko podejdź do zadania metodycznie.

Nie czujesz w danym momencie przypływu inspiracji? W takim razie jej poszukaj. Wyjdź na spacer, omów swój pomysł z bliskimi osobami, zrób burzę mózgów itp. Pracuj nad swoją pracą konkursową tylko wtedy kiedy przynosi Ci to frajdę. Masz wtedy zdecydowanie większe szanse stworzyć coś naprawdę fajnego i wyjątkowego.

5. Przekuj rywalizację na motywację

Rywalizacja z innymi może być bardzo motywująca. Sęk w tym, że startując w konkursach internetowych, zwykle swoich konkurentów nie widzisz i nie masz z nimi namacalnego kontaktu.

Zatem wyobraź ich sobie i wykorzystaj motywację płynącą ze zrównoważonego współzawodnictwa. Inni uczestnicy zabawy, to osoby, które na co dzień spotykasz na ulicy, w szkole czy też w pracy. Z całą pewnością jesteś w stanie podjąć z nimi rywalizację opartą na zdrowych zasadach. Potrzebujesz do tego jedynie trochę energii, konsekwencji i pomysłowości.

Skoncentruj się zatem na własnym rozwoju i doskonal swoje umiejętności, które sprawią, że Twoja wiara w możliwość pokonania reszty stawki stanie się coraz mocniejsza. Zdrowa konkurencja może być silnym bodźcem motywacyjnym, tylko dbaj o to, żeby nie przerodziła się w przerost ego i negatywne emocje.

6. Wyciągaj wnioski z porażek

Nieodłącznym elementem udziału w zabawach konkurencyjnych jest przegrana. Nikt nie lubi porażek, a jednocześnie każdy z nas ponosi ich bardzo wiele. Kiedy sobie to uświadomisz, to będzie Ci łatwiej sobie z nimi radzić. Praktycznie każdy fan konkursów zaliczył w swojej „konkursowej karierze” kiepską passę, kiedy przez dłuższy czas nic nie udało się wygrać. Czasem są to dni (oby tylko takie passy się zdarzały;), ale częściej tygodnie.

Nie ma jednak co załamywać rąk i utyskiwać na cały świat. Sprytniejszym rozwiązaniem będzie próba wyciągnięcia lekcji ze swoich porażek. Spójrz na swoje prace konkursowe, które nie wygrały i zastanów się co można by w nich poprawić? Porównaj swoje dzieło z pracami zwycięzców, albo jeszcze lepiej, poproś o takie porównanie osobę trzecią. Okazać się może, że wygrana była o włos, a to oznacza, że prawdopodobnie niebawem szczęście się do Ciebie uśmiechnie.

A jeśli Twoje prace były wyraźnie gorsze od zwycięskich? Wtedy rzetelnie popracuj nad swoich warsztatem, albo zastanów się czy inna kategoria konkursowa nie będzie dla Ciebie bardziej odpowiednia.

7. Utrzymuj optymizm i radość z udziału

Może być tak, że po pewnym czasie przygotowywanie kolejnych prac konkursowych zacznie Cię coraz bardziej nudzić lub męczyć. Nie walcz wtedy ze sobą i po prostu zrób sobie wakacje od konkursowych zabaw.

Jak długi powinien być to odpoczynek? Taki, aż Twoja pozytywna energia i nastawienie psychiczne powrócą na właściwe tory. Stan Twojego umysłu wpływa na Twoje działania i podejście do konkursów. Radość z udziału i wiara w zwycięstwo, sprawią, że będziesz bardziej skłonny do podjęcia wysiłku i szukania najlepszych rozwiązań.

Dbaj zatem o swój optymizm i staraj się czerpać jak najwięcej radości, nie tylko z udziału w konkursach, ale ze wszystkiego co robisz. Wtedy uśmiech będzie Ci towarzyszył zdecydowanie częściej, a największą nagrodą będzie każdy przyjemnie przeżyty dzień

Nowe posty na blogu