Jak wygrywać konkursy fotograficzne?

Konkursy fotograficzne to kategoria konkursów, które cieszą się w Polsce dużą popularnością. To z kolei sprawia, że ilość zgłaszanych prac konkursowych bywa całkiem spora. Jak zatem skutecznie wyróżnić się w takim tłumie i sprawić, by Twoje szanse na zwycięstwo były naprawdę realne? O tym w poniższym artykule.

Jak wygrywać konkursy fotograficzne baner

Udział w konkursach fotograficznych jest zajęciem, które łączy hobby z możliwością zdobycia atrakcyjnych nagród. Niektóre osoby bywają sfrustrowane, kiedy ich praca nie znajduje uznania w oczach jury. Warto wtedy zmienić nieco swoje podejście. Wykonywanie fotografii na konkursy podnosi Twoje umiejętności, technikę oraz motywuje do spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Dzięki temu stajesz się lepszym fotografem i zdrowszym człowiekiem. A nagrody? Niech będą tylko wisienką na torcie, a nie celem nadrzędnym.

Zgłaszanie zdjęć do konkursu jest angażujące i ekscytujące. Pamiętaj, że po zgłoszeniu wybranej pracy, jesteś już na łasce jury. Od tego momentu zasadniczo nie masz kontroli nad tym, co się stanie. Warto więc przed tym etapem mieć pewność, że zrobiłeś wszystko co możliwe, aby zwiększyć swoją szansę na wygranie konkursu fotograficznego. 

1. Zgłoszenie do konkursu

Wskazówka pierwsza jest absolutnie podstawowa, ale zadziwiająco wiele zgłoszeń odpada przez jej ignorowanie. Jest to bezwzględne przestrzeganie wszystkich zasad konkursu. Każdy rzetelnie prowadzony konkurs fotograficzny, posiada szczegółowo rozpisany zestaw zasad. Niektóre z nich mogą nie mieć dla Ciebie sensu (np. minimalna rozdzielczość zdjęcia czy też wypełnianie wymaganych załączników), ale zwykle są one ważne dla jury i obowiązują nie bez powodu. Przestrzegaj ich co do joty, a już będziesz o krok bliżej wygranej niż część z Twoich konkurentów.

2. Wybór kategorii

Przeglądając aktualne konkursy fotograficzne szybko zauważysz, że wiele z nich ma kilka różnych kategorii, w których można wziąć udział. Dobrym pomysłem jest zatrzymanie się na tym etapie i dokładne rozważenie, która kategoria będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Nie musi to być analiza oparta wyłącznie o Twoje osobiste sympatie. Spróbuj przewidzieć, które kategorie będą miały najwięcej zgłoszeń, a które najmniej? Być może warto spróbować swoich szans w tych bardziej wymagających, gdzie większość osób w ogóle nie podejmie wyzwania. Jeśli jednak czujesz, że posiadasz w swojej kolekcji znakomite zdjęcie, które idealnie wpisuje się w bardziej popularną tematykę, to oczywiście nie powinna Cię odstraszać potencjalnie większa liczba konkurentów.

3. Ocena poziomu konkursu

Kolejnym użytecznym krokiem jest zrobienie małego researchu przed przystąpieniem do konkursu. Jeżeli dany konkurs fotograficzny jest organizowany cyklicznie, to obejrzyj galerię zwycięskich prac z minionych lat. Pozwoli Ci to oszacować poziom prac jakie są zgłaszane oraz ocenić, czy jesteś w stanie z nimi skutecznie rywalizować. Być może uda Ci się też odczytać preferencje jury przy wyłanianiu zwycięzców. Czy stawiają bardziej na oryginalność ujęcia czy walory techniczne fotografii? Czy preferują zdjęcia podążające za nowymi trendami w fotografii czy też bardziej skłaniają się do klasycznych szkół fotografowania? Poprawna analiza tych informacji to kolejny duży krok do uzyskania wyróżnienia.

4. Postaw na jakość

Czasem proste i znane prawdy życiowe potrafią być zaskakująco skuteczne. Skup się na jakości, a nie ilości. Większość konkursów fotograficznych pozwala na zgłaszanie kilku zdjęć do konkursu. Nie warto jednak dać zwieść się wrażeniu, że większa ilość zgłoszonych zdjęć, automatycznie zwiększy Twoją szansę na wygraną. Prawdę powiedziawszy, takie działanie może być przeciwskuteczne. Twoje zgłoszenie ma szansę wyróżnić się na tle innych, tylko wtedy, gdy wyślesz tylko to, co najlepsze. Naturalnie, jeśli czujesz, że masz kilka ponadprzeciętnych zdjęć do danej kategorii, to jak najbardziej je prześlij. Ale jeśli zgłosisz zestaw zdjęć, z których tylko jedno jest naprawdę dobre, to ten rodzynek może zostać niezauważony lub zestaw oceniony jako całość może wywrzeć na sędziach nienajlepsze wrażenie. Jury to tylko ludzie, na których spoczywa bardzo trudne zadanie przy wyborze zwycięzców i należy zrobić wszystko, żeby przykuć ich uwagę już na etapie wstępnej selekcji prac.

5. Poszukaj konkursów niszowych

Ilość uczestników, a więc Twoich konkurentów do nagród i wyróżnień, jest ściśle powiązana, z tym jak mocno dany konkurs jest rozreklamowany. Jeśli konkurs fotograficzny, który przykuł Twoją uwagę jest tak nagłośniony, że niemal dosłownie “wyskakuje z Twojej lodówki”, to możesz mieć pewność, że ilość zgłoszeń będzie bardzo duża. Dla odmiany, w sieci organizowanych jest wiele konkursów, które mają bardzo skromny budżet marketingowy, a nagrody wciąż mogą być dla Ciebie atrakcyjne. Warto więc, poświęcić trochę czasu na ich wyszukanie, a wysiłek ten z pewnością prędzej czy później zaprocentuje. Jak wyszukiwać bardziej niszowe konkursy fotograficzne? Tu liczy się przede wszystkim Twoja pomysłowość. Możesz zacząć od:

  • korzystania z wyszukiwarek internetowych wpisując kombinacje czasem nieoczywistych haseł (np. “Lokalny konkurs fotograficzny Katowice” itp.)
  • informacji przekazywanych drogą pantoflową
  • informacji udostępnianych w klubach i kółkach zainteresowań
  • informacji na forach tematycznych

Pamiętaj też, że na Fajnekonkursy.pl znajdziesz dedykowaną kategorię dla miłośników fotografowania i pracę z wyszukiwaniem wykonaliśmy już za Ciebie. Zajrzyj tu: aktualne konkursy fotograficzne.

6. Darmowe czy płatne?

Zjawiskiem, które budzi wiele kontrowersji i jest charakterystyczne dla wielu konkursów fotograficznych, jest konieczność wniesienia opłaty wpisowej. Bywa tak, że koszty te są symboliczne, ale widzieliśmy już konkursy, gdzie opłata wejściowa potrafi być relatywnie wysoka (np. 45 Euro za 1 zdjęcie).

Z jednej strony sprawia to, że ilość zgłoszeń jest mniejsza niż w konkursach bezpłatnych, a nagrody atrakcyjniejsze. Z drugiej jednak, ponoszenie kosztów udziału w konkursach może nieść niepotrzebny bagaż emocjonalny i odebrać całą radość z rywalizacji. Warto więc dobrze przemyśleć czy naprawdę nie będzie Ci żal tych pieniędzy, jeśli nie uda się zdobyć żadnej nagrody? Konkursy fotograficzne, podobnie jak wszystkie inne, powinny być przede wszystkim dobrą zabawą.